ID # 3051879Model # DHBQ38RS-DN
(4)
Sale
Save $500 on 38in Delta Heat + FREE Ext. Warranty Code: D500
Key Features
  • Two position rotisserie with heavy duty stainless steel motor
  • Stainless steel grilling grates and Ceramic Briquettes facilitate even radiant heat distribution
  • Welded construction eliminates gaps where grease and moisture can collect
Cutout Dimensions (in inches): 36.5 W x 19.75 D x 9.5 H.
Very poor quality and performance
I have a 38" Delta Heat out door grill. Completely rusted and falling apart inside. Heating is uneven and igniter doesn't work. It was ok for 3 years then just started falling apart. I have had it for 6 years and it has now completely fallen apart. Will absolutely not buy this brand.
Amazing grill
I've been grilling for decades and i have owned all kinds of grills. I was finally able to build my own outdoor kitchen so I decided to put a bit more money (without going crazy) and invest in a high quality appliance. Delta is built in the US by Twin Eagles (Premium brand) and the quality is there. I had a granite countertop installed days before and used their specs sheet to make the cuts; and once it arrived it fit like a glove, I was a bit nervous about that. Once installed, I tested with some veggies and them some burgers (It looks so pretty unused that it hurts a bit using it for the first time). I've never had a grilled with ceramic briquettes before, but they are amazing, all the food was evenly cooked. It reached 400F in a few minutes and was ready to go in no time. I won't go into details, but the overall construction and quality of its components really stands out. The infrared burner blew my mind, I was fascinated by the subtle sound it produces while searing haha, my wife thinks I'm one old nerd, but loved it. I previously owned a Napoleon Prestige Pro (42"), which is also amazing, but I think these bigger and stronger burners, along with the surrounding design brings Delta a couple of steps above. Its pricey, no doubt, but for me is was money well spent.
Question:
The 32inch has the same surface BTUs as the 38. How can the 38 heat as well as the 32?Was This Helpful?
Question:
I have an older Delta Heat outdoor kitchen with the 38" grill, fridge, trash bin, etc.. Quality was horrible and virtually everything has broken. Does this newer grill model fit the same cutoutout as the older of the same size? And has the long-term quality improved?Was This Helpful?
Cooking Grid Dimensions
36 X 17 1/2"40 X 19 15/16"--36 X 18"
Class
PremiumLuxuryLuxuryPremium
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsNoNoMade In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Commercial
YesNo--No
Series
38 Inch44 Inch42 Inch36 Inch
Number Of Main Burners
3 Burners4 Burners4 Burners4 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredAvailableOne InfraredNot Available
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / External--Internal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesYes
Cutout Width
36 1/2"42 1/2"40 3/4"36 3/4"
Cutout Depth
19 3/4"23 5/8"24"19 1/2"
Cutout Height
Quick Ship
NoYes----
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
625 Sq. Inches1050 Sq. Inches--829 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesYesYesYes
Main Grilling Area
625 Sq. Inches797 Sq. Inches--648 Sq. Inches
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Stainless Steel304 Cast Stainless SteelCast IronStainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Heat Zone Separators
NoYesYesNo
Ignition Type
Continuous SparkFlame ThrowerFlame ThrowerFlame Thrower
Secondary Grilling Area
288 Sq. Inches253 Sq. Inches--181 Sq. Inches
Flash Tubes
NoYesYesNo
Smoker
NoNo--No
Width
38"44.18"42"40.125"
Height
23.25"24.12"25"22.5"
Depth
24.5"28.37"42"25.875"