ID # 3051864Model # DHBQ38G-DL
Delta Heat 38-Inch 3-Burner Built-In Propane Gas Grill - DHBQ38G-DL
Sale
Save $500 on 38in Delta Heat + FREE Ext. Warranty Code: D500
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
  • Easy-to-open hood assist system
  • Stainless steel grilling grates and Ceramic Briquettes facilitate even radiant heat distribution
  • Welded construction eliminates gaps where grease and moisture can collect
Cutout Dimensions (in inches): 36.5 W x 19.75 D x 9.5 H.
Related Departments
Customer Reviews
3.25
4 reviews
Irritated
Conroe, TX
Aug 8, 2024
Inconsistent heat across grill surface
Was This Helpful?
Griller
Atlanta, GA
Mar 2, 2023
Very poor quality and performance
I have a 38" Delta Heat out door grill. Completely rusted and falling apart inside. Heating is uneven and igniter doesn't work. It was ok for 3 years then just started falling apart. I have had it for 6 years and it has now completely fallen apart. Will absolutely not buy this brand.
Was This Helpful?
Federico
Miami
Feb 9, 2021
Amazing grill
I've been grilling for decades and i have owned all kinds of grills. I was finally able to build my own outdoor kitchen so I decided to put a bit more money (without going crazy) and invest in a high quality appliance. Delta is built in the US by Twin Eagles (Premium brand) and the quality is there. I had a granite countertop installed days before and used their specs sheet to make the cuts; and once it arrived it fit like a glove, I was a bit nervous about that. Once installed, I tested with some veggies and them some burgers (It looks so pretty unused that it hurts a bit using it for the first time). I've never had a grilled with ceramic briquettes before, but they are amazing, all the food was evenly cooked. It reached 400F in a few minutes and was ready to go in no time. I won't go into details, but the overall construction and quality of its components really stands out. The infrared burner blew my mind, I was fascinated by the subtle sound it produces while searing haha, my wife thinks I'm one old nerd, but loved it. I previously owned a Napoleon Prestige Pro (42"), which is also amazing, but I think these bigger and stronger burners, along with the surrounding design brings Delta a couple of steps above. Its pricey, no doubt, but for me is was money well spent.
confirmed purchaser
Blue Bell PA
Aug 4, 2019
Verified Purchaser
perfect
even heating easy on
Questions & Answers
Question:
The 32inch has the same surface BTUs as the 38. How can the 38 heat as well as the 32?Was This Helpful?
Answers:
Asked by Rizz | Answered by Wesley
Question:
I have an older Delta Heat outdoor kitchen with the 38" grill, fridge, trash bin, etc.. Quality was horrible and virtually everything has broken. Does this newer grill model fit the same cutoutout as the older of the same size? And has the long-term quality improved?Was This Helpful?
Answers:
Asked by Erik | Answered by Hunter
Can this grill run on natural gas?Was This Helpful?
Asked by Mike | Answered by Tiffany
what kind of ignition system does the delta dhbq38g-dn have?Was This Helpful?
Asked by tom | Answered by Chris
Compare Similar Items
Current Item
Free Shipping
Leaves Warehouse7-10 Business Days
Sale
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
36 X 17 1/2"41 1/2 X 18"37 1/4 X 18"35 3/4 X 19 1/4"
Class
PremiumPremiumPremiumPremium
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsNoNoYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesNoYesYes
Commercial
YesNoNoNo
Series
38 InchSeries 4440 InchSB38 S
Number Of Main Burners
3 Burners6 Burners5 Burners4 Burners
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableAvailableAvailable
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel--
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
NoYesYesYes
Cutout Width
36 1/2"42"38"41 1/4"
Cutout Depth
19 3/4"19 3/8"21 1/4"26 1/4"
Cutout Height
9 1/2"10 1/4"9 1/2"36"
Quick Ship
NoYesNoYes
Thermometer
AnalogAnalogDigitalAnalog
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Total Cooking Capacity
625 Sq. Inches1100 Sq. Inches897 Sq. Inches1053 Sq. Inches
Main Grilling Area
625 Sq. Inches747 Sq. Inches670 Sq. Inches681 Sq. Inches
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Stainless SteelStainless Steel304 Cast Stainless SteelStainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicStainless SteelStainless SteelPorcelain Coated Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelCast Stainless SteelStainless Steel
Rotisserie Kit
NoYesYesYes
Rotisserie Burner Btus
No Rear Burner--1000016000
Heat Zone Separators
NoNoYesNo
Ignition Type
Continuous SparkFlame ThrowerFlame ThrowerContinuous Spark
Secondary Grilling Area
288 Sq. Inches360 Sq. Inches227 Sq. Inches372 Sq. Inches
Flash Tubes
NoNoYesNo
Smoker
No--NoYes
Spring Assisted Hood
YesNoYesNo
Width
38"45.5"40.5"41"
Height
23.25"24.1"22.5"53.4"
Depth
24.5"27.6"27"31.5"