ID # 3051843Model # DHBQ26G-DN
Delta Heat 26-Inch 2-Burner Built-In Natural Gas Grill - DHBQ26G-DN
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
  • Easy-to-open hood assist system
  • Stainless steel grilling grates and Ceramic Briquettes facilitate even radiant heat distribution
  • Welded construction eliminates gaps where grease and moisture can collect
Cutout Dimensions (in inches): 24.5 W x 19.75 D x 9.5 H.
Related Departments
Customer Reviews
5
1 reviews
John
Mar 8, 2021
Verified Purchaser
Nice grill
Was This Helpful?
Free Shipping
Leaves Warehouse7-10 Business Days
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
24 X 17 1/2"26 1/4 X 22"24 5/8 X 20 1/2"19 3/16 X 13"
Class
PremiumPremiumPremiumLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced Parts--YesNo
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Hose Included
Yes--NoYes
Commercial
Yes--YesNo
Series
26 Inch30 Inch27 Inch--
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burners4 Burners2 Burners
Infrared Main Burner
AvailableNot AvailableNot AvailableNot Available
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel--304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoYes
Primary Color
Grill Lights
Internal / ExternalNoneNoneInternal
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
No--YesYes
Cutout Width
24 1/2"28 1/2"27 1/4"28 1/2"
Cutout Depth
19 3/4"22 3/4"24 1/2"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesYesYes
Thermometer
AnalogNoneAnalogAnalog
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Total Cooking Capacity
420 Sq. Inches--525 Sq. Inches715 Sq. Inches
Rotisserie Kit
AvailableNoYesYes
Main Grilling Area
420 Sq. Inches553 Sq. Inches525 Sq. Inches529 Sq. Inches
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicStainless SteelCast Aluminum
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
No Rear BurnerNo Rear Burner1150012500
Heat Zone Separators
NoNoNoNo
Ignition Type
Continuous SparkContinuous SparkContinuous SparkSingle Spark
Secondary Grilling Area
189 Sq. Inches195 Sq. Inches--186 Sq. Inches
Flash Tubes
NoYesNoNo
Smoker
NoNoNoYes
Spring Assisted Hood
YesNoNoYes
Width
26"30"27"30"
Height
23.25"24.25"10"25.48"
Depth
24.5"26.625"24.5"26.94"