ID # 3051744Model # TEDS36T-B
Twin Eagles 36 X 34-Inch High Profile Sealed Stainless Steel Dry Storage Pantry - TEDS36T-B
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Completely sealed gasket protects dry goods from moisture, rodents and pests
  • Six full extension drawers and a fixed shelf for versatile storage options
  • 34-inch tall cabinet fits just below counter height
  • Flush handle with high polished accents
  • Heavy-duty 304 stainless steel construction for lasting durability
Cutout Dimensions (in inches): 34.25 W x 22.5 D x 32.25 H.
Learning Center
Warranty
Refer to manufacturers manual for full warranty details.
Related Departments
Free Shipping
Leaves Warehouse7-10 Business Days
Leaves Warehouse3-5 Business Days
Rebate
View Item
Rebate
View Item
Cut Out Height
32 1/4"19 3/8"19"19"
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cut Out Width Range
30" And Up30" And Up30" And Up30" And Up
Cut Out Depth Range
20" And Up20" And Up20" And Up20" And Up
Made in USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYesYes--
Class
PremiumPremiumPremiumPremium
Number Of Doors
2222
Mounting Type
RaisedRaisedFlushRaised
Cut Out Width
Cut Out Depth
22 1/2"23 3/8"24 1/2"25"
Width
36"42"36"36"
Cut Out Height Range
21" And Up19 - 20 7/8"19 - 20 7/8"19 - 20 7/8"
Door And Drawer Combo
NoNoNoYes
Main Category
StorageStorageStorageStorage
Primary Color
Orientation
HorizontalHorizontalHorizontalHorizontal
Storage Type
Shelf & DrawersShelf & Drawers--Shelf & Drawers
Height
34"21"23.38"23"
Depth
22.5"25.5"18"25.25"