ID # 3051657Model # TEGP18-PB
Twin Eagles 18-Inch Griddle Plate For Twin Eagles Power Burners - TEGP18-PB
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Heavy-duty 304 stainless steel construction for lasting durability
  • Grease trough for easy clean up
  • All Twin Eagles products are made in the USA
This Twin Eagles Griddle Plate is the perfect outdoor kitchen accessory to your Twin Eagles Power Burner. The griddle is constructed of thick commercial grade 304 stainless steel for durability while delivering consistent heat across the surface. It features an integrated grease trough and deep sides to keep mess to a minimum and easy clean up. Great for Teppanyaki, breakfast, fajitas, juicy burgers, and much more! The 18 inch griddle is just the right size for all your cooking needs. Twin Eagles products are designed and manufactured in the USA with pride.
Learning Center
Manufacturer Downloads
Product Videos
Warranty
Refer to manufacturers manual for full warranty details.
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
Will this insert be able to be used with the Twin Eagles Pellet Grill?Was This Helpful?
Answers:
Asked by Cory Kleinschmit | Answered by Wesley
Question:
I have the Alfresco power burner built in. It sits approximately 4" below top of counter. Will this work with my power burner? Any better pictures?Was This Helpful?
Answers:
Asked by Will | Answered by Wesley
Do you need to season the griddle before using?Was This Helpful?
Asked by Helen | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Current Item
Free Shipping
Leaves Warehouse7-10 Business Days
Leaves Warehouse24 Hours
View Item
Accessory Type
CookwareCookwareCookwareCookware
Grill Type
Gas Grills & SmokersGas Grills & SmokersGas Grills & SmokersGas Grills & Smokers
Material
Stainless SteelStainless SteelSteelStainless Steel
Grill Model
Power BurnerVersa Power Burner48 Inch--
Width
21"19"48"14.125"
Primary Color
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Height
7"3.625"7.5"3.125"
Depth
23"19.125"32.5"15.75"