ID # 3051552Model # TEBQ42R-CN
Twin Eagles 42-Inch 3-Burner Built-In Natural Gas Grill with Infrared Rotisserie Burner - TEBQ42R-CN
Cutout Dimensions (in inches): 40.25 W x 24.25 D x 11.75 H.
Outstanding grill!
My Twin Eagle 42 inch grill
Cooking Grid Dimensions
38 X 20"37 1/4 X 19"36 X 22"32 1/4 X 20 1/4"
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYesYes--
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesNoNo--
Commercial
YesNoNo--
Series
42 Inch42 InchE79036 Inch
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners4 Burners
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredOne InfraredNot Available
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel--
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYes--
Cutout Width
40 1/4"40 1/2"37"34 1/2"
Cutout Depth
24 1/4"23"23 1/2"22 3/4"
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneWiFi & BluetoothNone
Thermometer
AnalogAnalogDigitalAnalog
Total Cooking Capacity
760 Sq. Inches770 Sq. Inches1080 Sq. Inches--
Rotisserie Kit
YesYesYesNo
Main Grilling Area
760 Sq. Inches770 Sq. Inches792 Sq. Inches630 Sq. Inches
Includes Warming Rack
Yes------
Flame Tamer Material
CeramicCeramicStainless SteelCeramic
Main Burner Material
304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel304 Cast Stainless Steel304 Stainless Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelCast Stainless Steel
Rotisserie Burner Btus
160001850013000No Rear Burner
Heat Zone Separators
YesNoNoNo
Ignition Type
Hot SurfaceContinuous SparkHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
369 Sq. Inches--288 Sq. Inches534 Sq. Inches
Flash Tubes
YesNoYesYes
Width
42"42"37"35.94"
Height
26.39"26.0625"27"27.25"
Depth
29.64"27.25"23.5"26.88"