ID # 3051543Model # TEBQ42G-CL
Twin Eagles 42-Inch 3-Burner Built-In Propane Gas Grill - TEBQ42G-CL
Sale
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
  • Hexagon-shaped stainless steel cooking rods are extra thick for searing
  • Indigo Blue Exclusive Control Illumination provides precise control knob setting
  • Easy-to-open hood assist system
  • Large capacity sealed smoker box lets you add unique flavor to grilled foods
Cutout Dimensions (in inches): 40.25 W x 24.25 D x 11.75 H.
Related Departments
Customer Reviews
2
4 reviews
Alex
Studio city
Apr 23, 2026
Overpriced cheap grilled
Was This Helpful?
Pops
Dallas, Texas
Feb 20, 2026
Outstanding grill!
My Twin Eagle 42 inch grill
Was This Helpful?
Kevin
Sep 20, 2025
Verified Purchaser
Need help as there is a big problem
The bottom of the barbecue is getting really really hot dangerous for my kids
MC
Texas
Apr 4, 2025
Dangerous product, Horrible customer service
Free Shipping
Leaves Warehouse7-10 Business Days
Sale
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
38 X 20"36 X 22"39 X 21"38 X 20"
Class
LuxuryPremiumLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
YesNoYesYes
Series
42 InchA79042 Inch42 Inch
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
Not AvailableAvailableOne InfraredOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
NoNoYesYes
Cutout Width
40 1/4"37"41"40 1/4"
Cutout Depth
24 1/4"23 1/2"24 1/2"24 1/4"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesNoNo
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Thermometer
Analog--AnalogAnalog
Total Cooking Capacity
760 Sq. Inches1080 Sq. Inches1200 Sq. Inches760 Sq. Inches
Main Grilling Area
760 Sq. Inches792 Sq. Inches855 Sq. Inches760 Sq. Inches
Includes Warming Rack
Yes----Yes
Flame Tamer Material
CeramicStainless SteelCeramicCeramic
Smoker
YesNoYesYes
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Cast Stainless SteelCeramic304 Stainless Steel
Cooking Grate Material
Rotisserie Kit
NoNoYesYes
Rotisserie Burner Btus
No Rear BurnerNo Rear Burner1600016000
Heat Zone Separators
YesYesNoYes
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
369 Sq. Inches288 Sq. Inches345 Sq. Inches369 Sq. Inches
Flash Tubes
Width
42"42.25"42"42"
Height
26.39"27"25"26.39"
Depth
29.64"29.75"28.38"29.64"