ID # 3051522Model # TEBQ30RS-CN
(1)
Cutout Dimensions (in inches): 28.25 W x 24.25 D x 11.75 H.
Easy hookup, good quality construction
One minor issue: The temp gauge has a black background with a black indicator hand. Hard to read unless really up close. My old TEBQ30,of 17 years had a white background with a black indicator. Very easy to read from a distance. Other than that it is a great replacement. It fit perfectly into the space of the old grill and was easy to hook up. No external power supply like the old TEBQ30. Just a 120 VAC power cord to plug in and hook up the propane supply. Air shudders were in perfect adjustment from the factory-nice even blue flame.
Question:
How to replace the halogen light assembly on my 30 inch twin eagles grillWas This Helpful?
Answers:
Hi Don. 1. Gently pop the lens cover out. 2. Remove the old light bulb by pulling it straight out of the socket without twisting the light bulb. Wearing plastic gloves, insert the new light bulb into the socket. DO NOT touch bulb with bare hands as the oil and dirt will shorten bulb life. (Bulb is small with two prongs, 12V/10W, don’t handle without gloves)
Cooking Grid Dimensions
26 X 20"24 1/2 X 21 3/16"22 X 21"26 X 20"
Class
LuxuryLuxuryPremiumLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Hose Included
YesNoNoYes
Commercial
YesNoYesYes
Series
30 Inch30 Inch48 Inch Dual Dome30 Inch
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burners6 Burners2 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredNot AvailableNot Available
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalNoneInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesNoYes
Cutout Width
28 1/4"29"53 3/8"28 1/4"
Cutout Depth
24 1/4"23 1/2"23"24 1/4"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesNoNo
Total Cooking Capacity
520 Sq. Inches714 Sq. Inches1320 Sq. Inches520 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesYesNoYes
Main Grilling Area
520 Sq. Inches525 Sq. Inches924 Sq. Inches520 Sq. Inches
Flame Tamer Material
CeramicCeramicStainless SteelCeramic
Smoker
YesNo--Yes
Main Burner Material
304 Stainless Steel321 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Heat Zone Separators
YesNoNoYes
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceContinuous SparkHot Surface
Secondary Grilling Area
248 Sq. Inches189 Sq. Inches396 Sq. Inches248 Sq. Inches
Flash Tubes
Width
30"30"55.723"30"
Height
26.39"29.5"32.22"26.39"
Depth
29.64"32.437"24.693"29.64"