ID # 3051507Model # TEBQ30G-CL
Twin Eagles 30-Inch 2-Burner Built-In Propane Gas Grill - TEBQ30G-CL
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
  • Hexagon-shaped stainless steel cooking rods are extra thick for searing
  • Indigo Blue Exclusive Control Illumination provides precise control knob setting
  • Easy-to-open hood assist system
  • Large capacity sealed smoker box lets you add unique flavor to grilled foods
Cutout Dimensions (in inches): 28.25 W x 24.25 D x 11.75 H.
Related Departments
Customer Reviews
5
1 reviews
Terence
Aug 14, 2025
Verified Purchaser
Easy hookup, good quality construction
One minor issue: The temp gauge has a black background with a black indicator hand. Hard to read unless really up close. My old TEBQ30,of 17 years had a white background with a black indicator. Very easy to read from a distance. Other than that it is a great replacement. It fit perfectly into the space of the old grill and was easy to hook up. No external power supply like the old TEBQ30. Just a 120 VAC power cord to plug in and hook up the propane supply. Air shudders were in perfect adjustment from the factory-nice even blue flame.
Was This Helpful?
Questions & Answers
Question:
How to replace the halogen light assembly on my 30 inch twin eagles grillWas This Helpful?
Answers:
Hi Don. 1. Gently pop the lens cover out. 2. Remove the old light bulb by pulling it straight out of the socket without twisting the light bulb. Wearing plastic gloves, insert the new light bulb into the socket. DO NOT touch bulb with bare hands as the oil and dirt will shorten bulb life. (Bulb is small with two prongs, 12V/10W, don’t handle without gloves)
Asked by Don Wilson | Answered by Joey, BBQGuys Expert
Compare Similar Items
Current Item
Free Shipping
Leaves Warehouse7-10 Business Days
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
26 X 20"24 1/2 X 21 3/16"26 X 20"24 1/2 X 21 3/16"
Class
LuxuryPremiumLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
YesNoYesNo
Series
30 Inch30 Inch30 Inch30 Inch
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burners2 Burners2 Burners
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredOne InfraredNot Available
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
NoYesYesYes
Cutout Width
28 1/4"29"28 1/4"29"
Cutout Depth
24 1/4"23 1/2"24 1/4"23 1/2"
Cutout Height
11 3/4"11 1/2"11 3/4"12"
Quick Ship
NoYesNoYes
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
520 Sq. Inches666 Sq. Inches520 Sq. Inches714 Sq. Inches
Main Grilling Area
520 Sq. Inches519 Sq. Inches520 Sq. Inches525 Sq. Inches
Includes Warming Rack
Yes--Yes--
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicCeramic
Smoker
YesNoYesNo
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel321 Stainless Steel
Cooking Grate Material
Rotisserie Kit
No--YesYes
Rotisserie Burner Btus
No Rear Burner120001400012000
Heat Zone Separators
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
248 Sq. Inches147 Sq. Inches248 Sq. Inches189 Sq. Inches
Flash Tubes
Width
30"30"30"30"
Height
26.39"27.187"26.39"29.5"
Depth
29.64"28.312"29.64"32.437"