ID # 3031137Model # BI-60-SLIM-OD
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
10-14 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
All models are rated for either indoor or outdoor use
  • Cover MUST be purchased if installing outdoors
  • Can produce up to 5000 BTU of heat, enough to heat up to 500 sq feet
  • 2 Stage heater
Current Item
Heating Area
Installation Type
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Size
59"73"--32"
Size Range
60 - 69"70 - 79"--30 - 39"
Finish
BlackBlackBlackBlack
Style
ContemporaryContemporaryContemporaryContemporary
Firebox Width Range
50" And Up50" And Up40 - 49"30 - 39"
Media Type
GlassGlass--Logs
Blower
With BlowerWith BlowerWith BlowerWith Blower
Collection
PanoramaPanoramaRemiiSymmetry
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
BTUs
Mobile Home Approved
YesYesYesYes
Adjustable Thermostat
Adjustable ThermostatAdjustable ThermostatAdjustable ThermostatNon-Adjustable Thermostat
Viewing Area
55 1/4" W X 11 7/8" H68 3/4" W X 12" H40 1/4" W X 11 7/8" H30 5/8" W X 17 5/8" H
Framing Dimensions
60" W X 25" H X 7" D73 1/2" W X 25" H X 7" D45" W X 25" H X 12" D33 3/8" W X 20 1/2" H X 12 1/4" D
Heat Location
TopTopTopTop
Vent Type
VentlessVentlessVentlessVentless
Location
Indoor/OutdoorIndoor/OutdoorIndoor/OutdoorIndoor/Outdoor
Backlight
YesYesYesYes
Fireplace Type
WallWallWallWall
Firebox Width
60"72"45"30.62"
BTU Range
Infrared
NoNoNoNo
Bulb Type
LEDLEDLEDLED
Flame Style
TraditionalTraditionalTraditionalLED
Flame Color
Multi-ColorMulti-ColorMulti-ColorMulti-Color
Watts
Volts
Amps
Wiring
Plug-In/HardwiredPlug-In/HardwiredPlug-In/HardwiredPlug-In/Hardwired
Control
Multi-FunctionMulti-FunctionMulti-FunctionMulti-Function
Surround Material
GlassGlassSteelSteel
Width
58.625"72.25"44.13"32.375"
Height
23.625"23.625"23.63"20.125"
Depth
6.75"6.75"12.88"11.75"