ID # 3031128Model # BI-50-SLIM-OD
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
10-14 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
All models are rated for either indoor or outdoor use
  • Cover MUST be purchased if installing outdoors
  • Can produce up to 5000 BTU of heat, enough to heat up to 500 sq feet
  • 2 Stage heater
Full Frame Viewing Area
How is the heat emitted from a Panorama?
Flame Presentation
Current Item
Heating Area
Installation Type
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Size
49"--59"32"
Size Range
50 - 59"--60 - 69"30 - 39"
Finish
BlackBlackBlackBlack
Style
ContemporaryContemporaryContemporaryContemporary
Firebox Width Range
50" And Up50" And Up50" And Up30 - 39"
Media Type
Glass--GlassLogs
Blower
With BlowerWith BlowerWith BlowerWith Blower
Collection
PanoramaRemiiPanoramaSymmetry
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
BTUs
Mobile Home Approved
YesYesYesYes
Adjustable Thermostat
Adjustable ThermostatAdjustable ThermostatAdjustable ThermostatNon-Adjustable Thermostat
Viewing Area
45 1/2" W X 12" H60 1/4" W X 11 7/8" H55 1/4" W X 11 7/8" H30 5/8" W X 17 5/8" H
Framing Dimensions
50" W X 25" H X 7" D64" W X 20 3/8" H X 4 1/2" D59" W X 20 3/8" H X 4 1/2" D33 3/8" W X 20 1/2" H X 12 1/4" D
Heat Location
TopTopTopTop
Vent Type
VentlessVentlessVentlessVentless
Location
Indoor/OutdoorIndoor/OutdoorIndoor/OutdoorIndoor/Outdoor
Backlight
YesYesYesYes
Fireplace Type
WallWallWallWall
Firebox Width
50"65"60"30.62"
BTU Range
Infrared
NoNoNoNo
Bulb Type
LEDLEDLEDLED
Flame Style
TraditionalTraditionalTraditionalLED
Flame Color
Multi-ColorMulti-ColorMulti-ColorMulti-Color
Watts
Volts
Amps
Wiring
Plug-In/HardwiredPlug-In/HardwiredPlug-In/HardwiredPlug-In/Hardwired
Control
Multi-FunctionMulti-FunctionMulti-FunctionMulti-Function
Surround Material
GlassSteelGlassSteel
Width
48.5"64.13"59.125"32.375"
Height
23.625"15.88"19.875"20.125"
Depth
6.75"5.13"4"11.75"