ID # 3031116Model # 72-TRU-VIEW-XL
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
10-14 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Innovative 3 sided viewing area and 14-inch depth for a gorgeous flame presentation
  • Designer media kit that allows for wide a variety of customization options
  • Vibrant multi-colored state-of-the-art FIRE and ICE flame presentation
  • Remote and manual controls adjust variable heat and flame settings
  • Flame can be used with or without heat for year-round use
Infused with the timeless beauty of fireplaces, the 72 Inch Tru View XL Deep Smart brings it to the modern age. Three sided, two sided, or front facing installation is possible with the included end panels and edge to edge 3-sided glass. This visually stunning fireplace is available in 4 sizes, 40, 50, 60, and 72 inch, and will turn heads while adding warmth, ambiance, and style to any room. Designed for finishing material to be built flush to the lip for a truly clean, edge to edge finish. No trim or surround is included. Looking for extra heat? Our Tru-View XL Deep Smart 50, 60, 72 and 88 inch electric fireplace can produce extra heat output when hooked up to 240 v.
Current Item
Heating Area
Installation Type
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Size
75"73"88"--
Size Range
70 - 79"70 - 79"80" And Up--
Finish
BlackBlackBlackBlack
Style
ContemporaryContemporaryContemporaryContemporary
Firebox Width Range
50" And Up50" And Up50" And Up50" And Up
Media Type
Mixed MediaMixed MediaLogs--
Blower
With BlowerWith BlowerWith BlowerWith Blower
Collection
Tru ViewPanoramaSymmetryRemii
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
BTUs
Mobile Home Approved
YesYesYesYes
Adjustable Thermostat
Adjustable ThermostatAdjustable ThermostatNon-Adjustable ThermostatAdjustable Thermostat
Viewing Area
71 5/8" W X 15 5/8" H68 3/4" W X 17 3/4" H86 3/8" W X 17 5/8" H60 1/4" W X 11 7/8" H
Ember Bed Depth
6 1/4"------
Framing Dimensions
75 3/4" W X 27 1/8" H X 14 3/4" D73 1/2" W X 30" H X 12 1/2" D89 1/2" W X 20 1/2" H X 12 1/4" D64" W X 20 3/8" H X 4 1/2" D
Heat Location
TopTopTopTop
Vent Type
VentlessVentlessVentlessVentless
Location
Indoor/OutdoorIndoor/OutdoorIndoor/OutdoorIndoor/Outdoor
Backlight
YesYesYesYes
Fireplace Type
WallWallWallWall
Firebox Width
72"72"86.37"65"
BTU Range
Infrared
NoNoNoNo
Bulb Type
LEDLEDLEDLED
Flame Style
TraditionalTraditionalLEDTraditional
Flame Color
Multi-ColorMulti-ColorMulti-ColorMulti-Color
Watts
Volts
Amps
Wiring
Plug-In/HardwiredPlug-In/HardwiredPlug-In/HardwiredPlug-In/Hardwired
Control
Multi-FunctionMulti-FunctionMulti-FunctionMulti-Function
Surround Material
GlassGlassSteelSteel
Width
75.25"72.63"42.25"64.13"
Height
26.63"29.5"20.125"15.88"
Depth
14.25"12.63"11.75"5.13"