ID # 3009993Model # L30ATR-LP
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
How much room behind grill to open lidWas This Helpful?
Answers:
Asked by Weld one | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Current Item
Free Shipping
Leaves Warehouse7-10 Business Days
Cooking Grid Dimensions
27 X 21"27 X 20"32 1/4 X 20 1/4"27 1/4 X 19"
Class
LuxuryPremiumPremiumLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ProfessionalT-SeriesSeries 7ALXE
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsNo--Yes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
YesYes--Yes
Commercial
YesYes--No
Series
30 Inch30 Inch36 Inch30 Inch
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burners3 Burners2 Burners
Infrared Main Burner
All InfraredAvailableNot AvailableOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel--304 Stainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNo--Yes
Cutout Width
29"28"34 1/2"28 1/2"
Cutout Depth
24 1/2"23"22 3/4"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoYesNo
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
840 Sq. Inches540 Sq. Inches--542 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesAvailableYesYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Ceramic Infrared304 Stainless Steel304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelCast Stainless SteelStainless Steel
Rotisserie Burner Btus
14000No Rear Burner1400015000
Main Grilling Area
600 Sq. Inches540 Sq. Inches630 Sq. Inches542 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceContinuous SparkContinuous SparkContinuous Spark
Secondary Grilling Area
240 Sq. Inches--241 Sq. Inches--
Flash Tubes
YesYesYesNo
Smoker
YesNoYesYes
Spring Assisted Hood
YesNoNoYes
Width
30"30.06"41.625"30"
Height
25"23.45"24.25"26"
Depth
27.88"27.09"26.625"26.1875"