ID # 3002796Model # EMBR42-NG-OR
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Number Of Main Burners
4 Burners3 Burners3 Burners4 Burners
Class
PremiumLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
AspireALXEEchelon DiamondSeries 9
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYesYes--
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
NoNoNo--
Commercial
NoNoNo--
Series
42 Inch42 InchE79036 Inch
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredOne InfraredNot Available
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel--
Primary Color
OrangeStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYes--
Cutout Width
41"40 1/2"37"34 1/2"
Cutout Depth
23 1/2"23"23 1/2"22 3/4"
Total Cooking Capacity
993 Sq. Inches770 Sq. Inches1080 Sq. Inches--
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneWiFi & BluetoothNone
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel304 Cast Stainless Steel304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicStainless SteelCeramic
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelCast Stainless Steel
Rotisserie Burner Btus
120001850013000No Rear Burner
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 3/16"37 1/4 X 19"36 X 22"32 1/4 X 20 1/4"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
774 Sq. Inches770 Sq. Inches792 Sq. Inches630 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceContinuous SparkHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
219 Sq. Inches--288 Sq. Inches534 Sq. Inches
Flash Tubes
NoNoYesYes
Smoker
NoYesYesYes
Thermometer
AnalogAnalogDigitalAnalog
Width
42"42"37"35.94"
Height
27.187"26.0625"27"27.25"
Depth
28.312"27.25"23.5"26.88"