ID # 3002658Model # EMBR30-LP
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Made in the USA for quality craftsmanship and long lasting durability
  • Ceramic infrared rotisserie burner with easy to use touch-sensitive power function
  • Dual 20-watt under-hood halogen lighting helps you keep an eye on your grilling day or night
  • Easy to open spring-assist hood
Related Departments
Current Item
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burners2 Burners2 Burners
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
PremiumPremiumLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
AspireAspire--Hestan
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
NoNoYesNo
Series
30 Inch30 Inch30 Inch30 Inch
Infrared Main Burner
One InfraredNot AvailableOne InfraredNot Available
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesYes
Cooking Grid Dimensions
24 1/2 X 21 3/16"24 1/2 X 21 3/16"26 X 20"24 1/2 X 21 3/16"
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
29"29"28 1/4"29"
Cutout Depth
23 1/2"23 1/2"24 1/4"23 1/2"
Cutout Height
11 1/2"11 1/2"11 3/4"12"
Quick Ship
YesYesNoYes
Total Cooking Capacity
666 Sq. Inches666 Sq. Inches520 Sq. Inches714 Sq. Inches
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel321 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicCeramic
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
Heat Zone Separators
NoNoYesNo
Main Grilling Area
519 Sq. Inches519 Sq. Inches520 Sq. Inches525 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
147 Sq. Inches147 Sq. Inches248 Sq. Inches189 Sq. Inches
Flash Tubes
Smoker
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
30"30"30"30"
Height
27.187"27.187"26.39"29.5"
Depth
28.312"28.312"29.64"32.437"