ID # 3002586Model # EMB42-LP-OR
Aspire By Hestan 42-Inch Built-In Propane Gas Grill With Sear Burner - Citra - EMB42-LP-OR
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Number Of Main Burners
4 Burners4 Burners3 Burners--
Class
PremiumPremiumLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
AspireAspireProfessionalALXE
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesYesYes--
Commercial
NoNoYesNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch42 Inch
Infrared Main Burner
One InfraredNot AvailableOne Infrared--
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Primary Color
OrangeOrangeStainless SteelOrange
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Cutout Width
41"41"41"40 1/2"
Cutout Depth
23 1/2"23 1/2"24 1/2"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesNoNo
Total Cooking Capacity
993 Sq. Inches993 Sq. Inches1200 Sq. Inches770 Sq. Inches
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless SteelCeramic--
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramic--
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 3/16"36 1/2 X 21 3/16"39 X 21"37 1/4 X 19"
Heat Zone Separators
NoNoNo--
Main Grilling Area
774 Sq. Inches774 Sq. Inches855 Sq. Inches--
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot Surface--
Secondary Grilling Area
219 Sq. Inches219 Sq. Inches345 Sq. Inches--
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
42"42"42"42"
Height
27.187"27.187"25"26.06"
Depth
28.312"28.312"28.38"26.81"