ID # 3002550Model # EMB36-NG-BU
Aspire By Hestan 36-Inch Built-In Natural Gas Grill With Sear Burner - Prince - EMB36-NG-BU
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Number Of Main Burners
3 Burners2 Burner2 Burners3 Burners
Class
PremiumLuxuryLuxuryPremium
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
AspireRockwellProfessionalAspire
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
NoNoYesNo
Series
36 Inch--30 Inch36 Inch
Infrared Main Burner
One InfraredNot AvailableAll InfraredOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Primary Color
BlueBlueBlueBlue
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
NoNoYesYes
Cutout Width
35"40 3/8"29"35"
Cutout Depth
23 1/2"23 7/8"24 1/2"23 1/2"
Total Cooking Capacity
830 Sq. Inches555 Sq. Inches840 Sq. Inches830 Sq. Inches
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless SteelCeramic Infrared304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicStainless Steel--Ceramic
Cooking Grid Dimensions
30 1/2 X 21 3/16"30 X 18 1/2"27 X 21"30 1/2 X 21 3/16"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
647 Sq. Inches--600 Sq. Inches647 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceFlame ThrowerHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
183 Sq. Inches--240 Sq. Inches183 Sq. Inches
Flash Tubes
NoYesYesNo
Smoker
NoNoYesNo
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Thermometer
AnalogNoneAnalogAnalog
Width
36"42"30"36"
Height
27.187"16.75"25"27.187"
Depth
28.312"27.406"27.88"28.312"