ID # 3002526Model # EMB36-LP-OR
Aspire By Hestan 36-Inch Built-In Propane Gas Grill With Sear Burner - Citra - EMB36-LP-OR
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Class
PremiumLuxuryPremiumLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
AspireALXESeries 7--
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYes--Made In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
YesYes--Yes
Commercial
NoNo--Yes
Series
36 Inch36 Inch48 Inch36 Inch
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredNot AvailableOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel--304 Stainless Steel
Primary Color
OrangeStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
NoYes--Yes
Cutout Width
35"34 1/2"45 3/4"34 1/4"
Cutout Depth
23 1/2"23"22 3/4"24 1/4"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoYesYes
Total Cooking Capacity
830 Sq. Inches660 Sq. Inches--640 Sq. Inches
Main Burner Material
304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicCeramic
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelCast Stainless SteelStainless Steel
Rotisserie Kit
NoYesYesYes
Cooking Grid Dimensions
30 1/2 X 21 3/16"31 5/16 X 19"32 1/4 X 20 1/4"32 X 20"
Heat Zone Separators
NoNoNoYes
Main Grilling Area
647 Sq. Inches660 Sq. Inches630 Sq. Inches640 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceContinuous SparkContinuous SparkHot Surface
Secondary Grilling Area
183 Sq. Inches--241 Sq. Inches308 Sq. Inches
Flash Tubes
NoNoYesYes
Smoker
NoYesYesYes
Spring Assisted Hood
YesYesNoYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
36"36"53.438"36"
Height
27.187"26"24.25"26.39"
Depth
28.312"26.1875"26.625"29.64"