ID # 3002394Model # EABR42-NG-RD
Aspire By Hestan 42-Inch Built-In Natural Gas Grill With Rotisserie - Matador - EABR42-NG-RD
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Number Of Main Burners
4 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Class
PremiumLuxuryPremiumLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
AspireALXEAuroraProfessional
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
NoNoYesNo
Commercial
NoNoNoYes
Series
42 Inch42 InchA79042 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredAvailableAll Infrared
Primary Color
RedStainless SteelStainless SteelRed
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesNoYes
Cutout Width
41"40 1/2"37"41"
Cutout Depth
23 1/2"23"23 1/2"24 1/2"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoYesNo
Total Cooking Capacity
993 Sq. Inches770 Sq. Inches1080 Sq. Inches1200 Sq. Inches
Main Burner Material
304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel304 Cast Stainless SteelCeramic Infrared
Flame Tamer Material
CeramicCeramicStainless Steel--
Rotisserie Burner Btus
1200018500No Rear Burner16000
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 3/16"37 1/4 X 19"36 X 22"39 X 21"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
774 Sq. Inches770 Sq. Inches792 Sq. Inches855 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceContinuous SparkHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
219 Sq. Inches--288 Sq. Inches345 Sq. Inches
Flash Tubes
NoNoYesYes
Smoker
NoYesNoYes
Thermometer
AnalogAnalog--Analog
Width
42"42"42.25"42"
Height
27.187"26.0625"27"25"
Depth
28.312"27.25"29.75"28.38"