ID # 3002382Model # EABR42-NG-BU
Aspire By Hestan 42-Inch Built-In Natural Gas Grill With Rotisserie - Prince - EABR42-NG-BU
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Number Of Main Burners
4 Burners3 Burner3 Burners4 Burners
Class
PremiumLuxuryLuxuryPremium
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
AspireRockwellProfessionalAspire
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Commercial
NoNoYesNo
Series
42 Inch--42 Inch42 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableAll InfraredOne Infrared
Primary Color
BlueBlueBlueBlue
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNoYesYes
Cutout Width
41"46 3/4"41"41"
Cutout Depth
23 1/2"23 7/8"24 1/2"23 1/2"
Total Cooking Capacity
993 Sq. Inches666 Sq. Inches1200 Sq. Inches993 Sq. Inches
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless SteelCeramic Infrared304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicStainless Steel--Ceramic
Rotisserie Burner Btus
12000No Rear Burner1600012000
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 3/16"36 X 18 1/2"39 X 21"36 1/2 X 21 3/16"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
774 Sq. Inches--855 Sq. Inches774 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceFlame ThrowerHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
219 Sq. Inches--345 Sq. Inches219 Sq. Inches
Flash Tubes
NoYesYesNo
Smoker
NoNoYesNo
Thermometer
AnalogNoneAnalogAnalog
Width
42"48"42"42"
Height
27.187"16.75"25"27.187"
Depth
28.312"27.406"28.38"28.312"