ID # 3002352Model # EABR42-LP-BU
Aspire By Hestan 42-Inch Built-In Propane Gas Grill With Rotisserie - Prince - EABR42-LP-BU
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Number Of Main Burners
4 Burners3 Burners3 Burner4 Burners
Class
PremiumLuxuryLuxuryPremium
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
AspireProfessionalRockwellAspire
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesYesNoYes
Commercial
NoYesNoNo
Series
42 Inch42 Inch--42 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableAll InfraredNot AvailableNot Available
Primary Color
BlueBlueBlueBlue
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalNoneInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesNoNo
Cutout Width
41"41"46 3/4"41"
Cutout Depth
23 1/2"24 1/2"23 7/8"23 1/2"
Total Cooking Capacity
993 Sq. Inches1200 Sq. Inches666 Sq. Inches993 Sq. Inches
Main Burner Material
304 Stainless SteelCeramic Infrared304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
Ceramic--Stainless SteelCeramic
Rotisserie Burner Btus
1200016000No Rear Burner--
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 3/16"39 X 21"36 X 18 1/2"36 1/2 X 21 3/16"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
774 Sq. Inches855 Sq. Inches--774 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceFlame ThrowerHot Surface
Secondary Grilling Area
219 Sq. Inches345 Sq. Inches--219 Sq. Inches
Flash Tubes
NoYesYesNo
Smoker
NoYesNoNo
Thermometer
AnalogAnalogNoneAnalog
Width
42"42"48"42"
Height
27.187"25"16.75"27.187"
Depth
28.312"28.38"27.406"28.312"