ID # 3002334Model # EABR36-NG-RD
Aspire By Hestan 36-Inch Built-In Natural Gas Grill With Rotisserie - Matador - EABR36-NG-RD
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Class
PremiumLuxuryLuxuryPremium
Collection
AspireProfessionalALXEAspire
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
NoYesNoNo
Series
36 Inch36 Inch36 Inch36 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableAll InfraredNot AvailableOne Infrared
Primary Color
RedRedStainless SteelRed
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Cutout Width
35"35"34 1/2"35"
Cutout Depth
23 1/2"22"23"23 1/2"
Total Cooking Capacity
830 Sq. Inches935 Sq. Inches660 Sq. Inches830 Sq. Inches
Main Burner Material
304 Stainless SteelCeramic Infrared18-SR Stainless Steel304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
Ceramic--CeramicCeramic
Cooking Grid Dimensions
30 1/2 X 21 3/16"33 X 18 1/2"31 5/16 X 19"30 1/2 X 21 3/16"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
647 Sq. Inches640 Sq. Inches660 Sq. Inches647 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceContinuous SparkHot Surface
Secondary Grilling Area
183 Sq. Inches295 Sq. Inches--183 Sq. Inches
Flash Tubes
NoYesNoNo
Smoker
NoYesYesNo
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
36"36"36"36"
Height
27.187"24.75"26"27.187"
Depth
28.312"25.38"26.1875"28.312"