ID # 3002322Model # EABR36-NG-BU
Aspire By Hestan 36-Inch Built-In Natural Gas Grill With Rotisserie - Prince - EABR36-NG-BU
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Number Of Main Burners
3 Burners2 Burner3 Burners3 Burners
Class
PremiumLuxuryLuxuryPremium
Collection
AspireRockwellProfessionalAspire
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
NoNoYesNo
Series
36 Inch--36 Inch36 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableAll InfraredOne Infrared
Primary Color
BlueBlueBlueBlue
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNoYesYes
Cutout Width
35"40 3/8"35"35"
Cutout Depth
23 1/2"23 7/8"22"23 1/2"
Total Cooking Capacity
830 Sq. Inches555 Sq. Inches935 Sq. Inches830 Sq. Inches
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless SteelCeramic Infrared304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicStainless Steel--Ceramic
Rotisserie Burner Btus
12000No Rear Burner1400012000
Cooking Grid Dimensions
30 1/2 X 21 3/16"30 X 18 1/2"33 X 18 1/2"30 1/2 X 21 3/16"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
647 Sq. Inches--640 Sq. Inches647 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceFlame ThrowerHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
183 Sq. Inches--295 Sq. Inches183 Sq. Inches
Flash Tubes
NoYesYesNo
Smoker
NoNoYesNo
Thermometer
AnalogNoneAnalogAnalog
Width
36"42"36"36"
Height
27.187"16.75"24.75"27.187"
Depth
28.312"27.406"25.38"28.312"