ID # 3002316Model # EABR36-NG-BK
Aspire By Hestan 36-Inch Built-In Natural Gas Grill With Rotisserie - Stealth - EABR36-NG-BK
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Made in the USA for quality craftsmanship and long lasting durability
  • Ceramic infrared rotisserie burner with easy to use touch-sensitive power function
  • Dual 20-watt under-hood halogen lighting helps you keep an eye on your grilling day or night
  • Easy to open spring-assist hood
Related Departments
Current Item
Number Of Main Burners
3 Burners2 Burner3 Burners3 Burners
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
PremiumLuxuryPremiumLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
AspireRockwellAspireProfessional
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
NoNoNoNo
Commercial
NoNoNoYes
Series
36 Inch--36 Inch36 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableOne InfraredAll Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNoNoYes
Cutout Width
35"40 3/8"35"35"
Cutout Depth
23 1/2"23 7/8"23 1/2"22"
Cutout Height
Quick Ship
Total Cooking Capacity
830 Sq. Inches555 Sq. Inches830 Sq. Inches935 Sq. Inches
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless SteelCeramic Infrared
Flame Tamer Material
CeramicStainless SteelCeramic--
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
12000No Rear Burner--14000
Cooking Grid Dimensions
30 1/2 X 21 3/16"30 X 18 1/2"30 1/2 X 21 3/16"33 X 18 1/2"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
647 Sq. Inches--647 Sq. Inches640 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceFlame ThrowerHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
183 Sq. Inches--183 Sq. Inches295 Sq. Inches
Flash Tubes
NoYesNoYes
Smoker
NoNoNoYes
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Thermometer
AnalogNoneAnalogAnalog
Width
36"42"36"36"
Height
27.187"16.75"27.187"24.75"
Depth
28.312"27.406"28.312"25.38"