ID # 3002292Model # EABR36-LP-BU
Aspire By Hestan 36-Inch Built-In Propane Gas Grill With Rotisserie - Prince - EABR36-LP-BU
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Number Of Main Burners
3 Burners2 Burner3 Burners--
Class
PremiumLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
AspireRockwellProfessionalALXE
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYesMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
YesNoYes--
Commercial
NoNoYesNo
Series
36 Inch--36 Inch36 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableOne Infrared--
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Primary Color
BlueBlueBlueBlue
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNoYes--
Cooking Grid Dimensions
30 1/2 X 21 3/16"30 X 18 1/2"33 X 18 1/2"31 5/16 X 19"
Cutout Width
35"40 3/8"35"34 1/2"
Cutout Depth
23 1/2"23 7/8"22"23"
Cutout Height
Quick Ship
YesNoNoNo
Total Cooking Capacity
830 Sq. Inches555 Sq. Inches935 Sq. Inches660 Sq. Inches
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless SteelCeramic--
Flame Tamer Material
CeramicStainless SteelCeramic--
Rotisserie Burner Btus
12000No Rear Burner14000--
Heat Zone Separators
NoNoNo--
Main Grilling Area
647 Sq. Inches--640 Sq. Inches--
Ignition Type
Hot SurfaceFlame ThrowerHot Surface--
Secondary Grilling Area
183 Sq. Inches--295 Sq. Inches--
Flash Tubes
NoYesYes--
Smoker
NoNoYes--
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Thermometer
AnalogNoneAnalogAnalog
Width
36"42"36"36"
Height
27.187"16.75"24.75"26"
Depth
28.312"27.406"25.38"26.81"