ID # 3002232Model # EABR30-LP-BU
Aspire By Hestan 30-Inch Built-In Propane Gas Grill With Rotisserie - Prince - EABR30-LP-BU
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
Answers:
Hi Andrew, this grill is equipped with a flexible electrical cord with a three-prong grounding plug. The grill is designed for 120 V AC power and must be plugged into GFCI protected circuit. The grill should not be connected to an electrical supply until after gas connections have been made and leak checks performed.
Asked by andrew wilcox | Answered by Rosa
Compare Similar Items
Class
PremiumPremiumPremiumLuxury
Collection
AspireAspireAspire--
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Commercial
NoNoNoYes
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredNot AvailableOne Infrared
Primary Color
BlueStainless SteelBlackStainless Steel
Cutout Width
29"29"29"28 1/4"
Cutout Depth
23 1/2"23 1/2"23 1/2"24 1/4"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesYesNo
Total Cooking Capacity
666 Sq. Inches666 Sq. Inches666 Sq. Inches520 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
24 1/2 X 21 3/16"24 1/2 X 21 3/16"24 1/2 X 21 3/16"26 X 20"
Heat Zone Separators
NoNoNoYes
Main Grilling Area
519 Sq. Inches519 Sq. Inches519 Sq. Inches520 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
147 Sq. Inches147 Sq. Inches147 Sq. Inches248 Sq. Inches
Width
30"30"30"30"
Height
27.187"27.187"27.187"26.39"
Depth
28.312"28.312"28.312"29.64"