ID # 3002226Model # EABR30-LP-BK
Aspire By Hestan 30-Inch Built-In Propane Gas Grill With Rotisserie - Stealth - EABR30-LP-BK
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Class
PremiumPremiumLuxuryPremium
Collection
AspireAspire--Aspire
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Commercial
NoNoYesNo
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredOne InfraredOne Infrared
Primary Color
BlackStainless SteelStainless SteelBlack
Cooking Grid Dimensions
24 1/2 X 21 3/16"24 1/2 X 21 3/16"26 X 20"24 1/2 X 21 3/16"
Cutout Width
29"29"28 1/4"29"
Cutout Depth
23 1/2"23 1/2"24 1/4"23 1/2"
Cutout Height
Quick Ship
YesYesNoNo
Total Cooking Capacity
666 Sq. Inches666 Sq. Inches520 Sq. Inches666 Sq. Inches
Heat Zone Separators
NoNoYesNo
Main Grilling Area
519 Sq. Inches519 Sq. Inches520 Sq. Inches519 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
147 Sq. Inches147 Sq. Inches248 Sq. Inches147 Sq. Inches
Width
30"30"30"30"
Height
27.187"27.187"26.39"27.187"
Depth
28.312"28.312"29.64"28.312"