ID # 3002214Model # EAB42-NG-RD
Aspire By Hestan 42-Inch Built-In Natural Gas Grill - Matador - EAB42-NG-RD
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Related Departments
Current Item
Number Of Main Burners
4 Burners3 Burners3 Burners4 Burners
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
PremiumLuxuryPremiumLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
AspireALXEAuroraSeries 9
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYesMade In The USA With Globally Sourced Parts--
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Series
42 Inch42 InchA79036 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredAvailableNot Available
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
RedStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Cutout Width
41"40 1/2"37"34 1/2"
Cutout Depth
23 1/2"23"23 1/2"22 3/4"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoYesNo
Total Cooking Capacity
993 Sq. Inches770 Sq. Inches1080 Sq. Inches--
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Rotisserie Kit
NoYesNoNo
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel304 Cast Stainless Steel304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicStainless SteelCeramic
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelCast Stainless Steel
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 3/16"37 1/4 X 19"36 X 22"32 1/4 X 20 1/4"
Heat Zone Separators
NoNoYesNo
Main Grilling Area
774 Sq. Inches770 Sq. Inches792 Sq. Inches630 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceContinuous SparkHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
219 Sq. Inches--288 Sq. Inches534 Sq. Inches
Flash Tubes
NoNoYesYes
Smoker
NoYesNoYes
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Thermometer
AnalogAnalog--Analog
Width
42"42"42.25"35.94"
Height
27.187"26.0625"27"27.25"
Depth
28.312"27.25"29.75"26.88"