ID # 3002202Model # EAB42-NG-BU
Aspire By Hestan 42-Inch Built-In Natural Gas Grill - Prince - EAB42-NG-BU
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
Leaves Warehouse4-6 Weeks
Rebate
Number Of Main Burners
4 Burners3 Burner4 Burners
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
PremiumLuxuryPremium
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural Gas
Collection
AspireRockwellAspire
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYesMade In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Series
42 Inch--42 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableOne Infrared
Primary Color
BlueBlueBlue
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / External
Hamburger Data
312731
Cutout Width
41"46 3/4"41"
Total Cooking Capacity
993 Sq. Inches666 Sq. Inches993 Sq. Inches
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNone
Rotisserie Kit
NoNo--
Flame Tamer Material
CeramicStainless SteelCeramic
Cooking Grate Material
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 3/16"36 X 18 1/2"36 1/2 X 21 3/16"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
774 Sq. Inches--774 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceFlame ThrowerHot Surface
Secondary Grilling Area
219 Sq. Inches--219 Sq. Inches
Spring Assisted Hood
YesYesYes
Thermometer
AnalogNoneAnalog
Width
42"48"42"
Height
27.187"16.75"27.187"
Depth
28.312"27.406"28.312"