ID # 3002178Model # EAB42-LP-OR
Aspire By Hestan 42-Inch Built-In Propane Gas Grill - Citra - EAB42-LP-OR
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Rebate
Number Of Main Burners
4 Burners3 Burners4 Burners--
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
PremiumLuxuryPremiumLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
AspireProfessionalAspireALXE
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesYesYes--
Commercial
NoYesNoNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch42 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredOne Infrared--
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
OrangeStainless SteelOrangeOrange
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
NoYesYes--
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 3/16"39 X 21"36 1/2 X 21 3/16"37 1/4 X 19"
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
41"41"41"40 1/2"
Cutout Depth
23 1/2"24 1/2"23 1/2"23"
Cutout Height
Quick Ship
YesNoNoNo
Total Cooking Capacity
993 Sq. Inches1200 Sq. Inches993 Sq. Inches770 Sq. Inches
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless SteelCeramic304 Stainless Steel--
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramic--
Cooking Grate Material
Rotisserie Kit
NoYes----
Main Grilling Area
774 Sq. Inches855 Sq. Inches774 Sq. Inches--
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot Surface--
Secondary Grilling Area
219 Sq. Inches345 Sq. Inches219 Sq. Inches--
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
42"42"42"42"
Height
27.187"25"27.187"26.06"
Depth
28.312"28.38"28.312"26.81"