ID # 3002106Model # EAB36-LP-BK
Aspire By Hestan 36-Inch Built-In Propane Gas Grill - Stealth - EAB36-LP-BK
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Made in the USA for quality craftsmanship and long lasting durability
  • Symmetrical Ceramic disc briquette tray flips for easy cleanup
  • Dual 20-watt under-hood halogen lighting helps you keep an eye on your grilling day or night
  • Easy to open spring-assist hood
Related Departments
Current Item
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners2 Burners3 Burners
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
PremiumLuxuryLuxuryPremium
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
AspireALXEProfessionalAspire
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
NoNoYesNo
Series
36 Inch36 Inch30 Inch36 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredAll InfraredOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
NoYesYesYes
Cutout Width
35"34 1/2"29"35"
Cutout Depth
23 1/2"23"24 1/2"23 1/2"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesNoNo
Total Cooking Capacity
830 Sq. Inches660 Sq. Inches840 Sq. Inches830 Sq. Inches
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel18-SR Stainless SteelCeramic Infrared304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramic--Ceramic
Cooking Grate Material
Rotisserie Kit
NoYesYes--
Cooking Grid Dimensions
30 1/2 X 21 3/16"31 5/16 X 19"27 X 21"30 1/2 X 21 3/16"
Heat Zone Separators
NoNoNoNo
Main Grilling Area
647 Sq. Inches660 Sq. Inches600 Sq. Inches647 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceContinuous SparkHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
183 Sq. Inches--240 Sq. Inches183 Sq. Inches
Flash Tubes
NoNoYesNo
Smoker
NoYesYesNo
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
36"36"30"36"
Height
27.187"26"25"27.187"
Depth
28.312"26.81"27.88"28.312"