ID # 3001746Model # AEAD30-BK
Aspire By Hestan 30-Inch Double Access Doors - Stealth - AEAD30-BK
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Made in the USA for quality craftsmanship and long lasting durability
  • Recessed Marquise-accented panels pair perfectly with your Aspire grill
  • Durable welded-body stainless steel construction
  • Alignment-adjustable door hinges
  • This double access door features the Stealth Hestan signature finish
Related Departments
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Rebate
View Item
Cut Out Height
19"19"21"19"
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cut Out Width Range
20 - 29 7/8"30" And Up30" And Up30" And Up
Made in USA
YesYesYesYes
Class
PremiumPremiumStandardPremium
Number Of Doors
2222
Mounting Type
RaisedRaisedRaisedFlush
Cut Out Width
Collection
AspireAspireSelectHestan
Width
30"42"27.25"36"
Cut Out Height Range
19 - 20 7/8"19 - 20 7/8"21" And Up19 - 20 7/8"
Door And Drawer Combo
NoNoNoNo
Main Category
StorageStorageStorageStorage
Includes Tank Holder
NoNoYesNo
Includes Paper Towel Holder
NoNoNoNo
Primary Color
BlackStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Orientation
HorizontalHorizontalHorizontalHorizontal
Height
21"21"27"21"
Depth
5.062"5.062"36.25"5.062"