ID # 2968726Model # OLL60FP12SN
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Multicolor LED lighting creates a colorful spectacle among the dancing flames
  • 65,000 BTU natural gas burner produces ample heat for any outdoor space
  • Controls are concealed under a tilt-up cover for protection against the outdoor elements
  • Fire glass is not included, but a maximum of 20 pounds is needed to fill burner pan
Learning Center
Manufacturer Downloads
Questions & Answers
Question:
How much distance does the fireplace heat up?Was This Helpful?
Answers:
Asked by Swati | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Current Item
Installation Type
Built-InFreestandingBuilt-In
Size Range
60 - 69"--60 - 69"
Finish
Stainless SteelReady-to-FinishStainless Steel
Style
Contemporary--Contemporary
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural Gas
Vent Type
VentlessDirect VentVentless
Mobile Home Approved
NoNoNo
Control Options
Multi-Function--Multi-Function
Collection
Outdoor LinearLinearOutdoor Linear
BTUs
65,000 BTUs8000065,000 BTUs
Firebox Width Range
50" And Up--50" And Up
Fireplace Type
WallWallSee Thru
Firebox Width
60"40 - 49"60"
BTU Range
Location
OutdoorOutdoorOutdoor
Width
63.75"18.5"63.75"
Height
30.88"48"30.88"
Depth
19.13"72"22.5"