ID # 2968717Model # OLL48FP12SP
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
  • 55,000 BTU propane burner produces ample heat for any outdoor space
Product Videos
Questions & Answers
Question:
Can this unit be connected to Natual Gas?Was This Helpful?
Answers:
Asked by Donald | Answered by Tiffany
Question:
Is the unit just the stainless insert or does it sell as pictured?Was This Helpful?
Answers:
Hi Bryan, this item is just the stainless steel fireplace insert, the surround is not included.
Asked by Bryan | Answered by Rosa
Compare Similar Items
Current Item
Installation Type
Built-InFreestandingBuilt-In
Size Range
40 - 49"--40 - 49"
Finish
Stainless SteelReady-to-FinishStainless Steel
Fuel Type
PropanePropanePropane
Vent Type
VentlessDirect VentVentless
Collection
Outdoor LinearLinearOutdoor Linear
BTUs
55,000 BTUs8000055,000 BTUs
Firebox Width Range
40 - 49"--40 - 49"
Fireplace Type
WallWallSee Thru
Firebox Width
48"40 - 49"48"
Width
51.75"18.5"51.75"
Height
24.31"48"24.31"
Depth
19.06"72"22.31"