ID # 2960742Model # GMBR42CX2-NG-OR
Rebate
Buy a Hestan Grill, Get 15% Off Additional Qualifying Products
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
6-8 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
This product features a custom, made-to-order finish and is ineligible for return
  • Motion-activated Stadium under-hood lighting helps you keep an eye on your grilling day or night
Related Departments
Current Item
Number Of Main Burners
4 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Infrared Main Burner
One InfraredAll InfraredAll InfraredAll Infrared
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
DeluxeModel D / Model MModel D / Model MModel D / Model M
Configuration
FreestandingFreestandingFreestandingFreestanding
Made In USA
YesNoNoNo
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Some Assembly RequiredPre-AssembledPre-AssembledPre-Assembled
Commercial
NoNoNoNo
Series
42 Inch------
Side Burner
Side BurnerSear StationSear StationSear Station
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Primary Color
OrangeGrayBlackRed
Grill Lights
Internal / ExternalNoneNoneNone
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNoNoNo
Side Shelves
YesAvailableAvailableAvailable
On Wheels
YesYesYesYes
Quick Ship
NoNoNoNo
Side Shelf Material
Stainless Steel------
Total Cooking Capacity
1064 Sq. Inches821 Sq. Inches821 Sq. Inches821 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesYesYesYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
321 Stainless SteelCeramicCeramicCeramic
Flame Tamer Material
Ceramic------
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelCast Stainless SteelCast Stainless Steel
Rotisserie Burner Btus
18000------
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 1/5"35 2/5 X 17 3/10"35 2/5 X 17 3/10"35 2/5 X 17 3/10"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
782 Sq. Inches612 Sq. Inches612 Sq. Inches612 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceContinuous SparkContinuous SparkContinuous Spark
Secondary Grilling Area
282 Sq. Inches209 Sq. Inches209 Sq. Inches209 Sq. Inches
Flash Tubes
Smoker
Total Side Burner Btus
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
60.75"------
Height
53.56"------
Depth
32.5"------