ID # 2958309Model # GMBR30-LP-BG
Hestan 30-Inch Built-In Propane Gas Grill W/ Sear Burner & Rotisserie - Tin Roof - GMBR30-LP-BG
Rebate
Buy a Hestan Grill, Get 15% Off Additional Qualifying Products
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Made in the USA for quality craftsmanship and long lasting durability
  • Motion-activated Stadium under-hood lighting helps you keep an eye on your grilling day or night
  • Durable powder coated stainless steel panels in Tin Roof signature color finish
Related Departments
Current Item
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burners2 Burners2 Burners
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
HestanHestanHestanHestan
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
NoNoNoNo
Series
30 Inch30 Inch30 Inch30 Inch
Infrared Main Burner
One InfraredNot AvailableNot AvailableOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
RedStainless SteelGrayRed
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesYes
Cutout Width
29"29"29"29"
Cutout Depth
23 1/2"23 1/2"23 1/2"23 1/2"
Cutout Height
12"12"12"12"
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Quick Ship
NoYesYesNo
Total Cooking Capacity
714 Sq. Inches714 Sq. Inches714 Sq. Inches714 Sq. Inches
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
321 Stainless Steel321 Stainless Steel321 Stainless Steel321 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicCeramic
Cooking Grate Material
Rotisserie Kit
Rotisserie Burner Btus
Cooking Grid Dimensions
24 1/2 X 21 3/16"24 1/2 X 21 3/16"24 1/2 X 21 3/16"24 1/2 X 21 3/16"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
525 Sq. Inches525 Sq. Inches525 Sq. Inches525 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
189 Sq. Inches189 Sq. Inches189 Sq. Inches189 Sq. Inches
Flash Tubes
Smoker
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
30"30"30"30"
Height
29.5"29.5"29.5"29.5"
Depth
32.437"32.437"32.437"32.437"