ID # 2958174Model # GABR30-NG-BK
Hestan 30-Inch Built-In Natural Gas Grill W/ Rotisserie - Stealth - GABR30-NG-BK
Rebate
Buy a Hestan Grill, Get 15% Off Additional Qualifying Products
  • Durable powder coated stainless steel panels in Stealth signature color finish
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burners6 Burners2 Burners
Class
LuxuryLuxuryPremiumLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
HestanHestanInfinite SeriesHestan
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Commercial
NoNoYesNo
Series
30 Inch30 Inch48 Inch Dual Dome30 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredNot AvailableOne Infrared
Primary Color
BlackStainless SteelStainless SteelBlack
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalNoneInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesNoYes
Cutout Width
29"29"53 3/8"29"
Cutout Depth
23 1/2"23 1/2"23"23 1/2"
Cutout Height
12"12"13"12"
Quick Ship
NoYesNoNo
Total Cooking Capacity
714 Sq. Inches714 Sq. Inches1320 Sq. Inches714 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesYesNoYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
321 Stainless Steel321 Stainless Steel304 Stainless Steel321 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicStainless SteelCeramic
Cooking Grid Dimensions
24 1/2 X 21 3/16"24 1/2 X 21 3/16"22 X 21"24 1/2 X 21 3/16"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
525 Sq. Inches525 Sq. Inches924 Sq. Inches525 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceContinuous SparkHot Surface
Secondary Grilling Area
189 Sq. Inches189 Sq. Inches396 Sq. Inches189 Sq. Inches
Flash Tubes
Smoker
NoNo--No
Width
30"30"55.723"30"
Height
29.5"29.5"32.22"29.5"
Depth
32.437"32.437"24.693"32.437"