ID # 2958042Model # AGSDR30-BG
Hestan 30-Inch Double Drawer And Single Storage Door Combo - Tin Roof - AGSDR30-BG
Rebate
Buy a Hestan Grill, Get 15% Off Additional Qualifying Products
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
This product features a custom, made-to-order finish and is ineligible for return
  • Soft-close feature ensures quiet closure and prevents slamming
  • Made in the USA welded body stainless steel construction provides long lasting durability
  • Motion-activated interior illumination for visibility during nighttime grilling and entertaining
  • This door & drawer storage combo features the Tin Roof Hestan signature color finish
Related Departments
Current Item
Cut Out Height
19 1/4"19 1/4"19 1/4"19 1/4"
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cut Out Width Range
20 - 29 7/8"30" And Up30" And Up30" And Up
Cut Out Depth Range
20" And Up20" And Up20" And Up20" And Up
Made in USA
YesYesYesYes
Class
PremiumPremiumPremiumPremium
Number Of Doors
1111
Number Of Drawers
Mounting Type
FlushFlushFlushFlush
Cut Out Width
Cut Out Depth
Collection
HestanHestanHestanHestan
Width
30"42"42"42"
Cut Out Height Range
Extra Features
With LED IlluminationWith LED IlluminationWith LED IlluminationWith LED Illumination
Door And Drawer Combo
YesYesYesYes
Main Category
StorageStorageStorageStorage
Includes Tank Holder
NoNoNoNo
Includes Paper Towel Holder
NoNoNoNo
Primary Color
MaroonStainless SteelBlueMaroon
Orientation
HorizontalHorizontalHorizontalHorizontal
Height
21"21"21"21"
Depth
25.125"25.125"25.125"25.125"