ID # 2933795Model # AAEP-26-NG
Artisan American Eagle 26-Inch 2-Burner Built-In Natural Gas Grill - AAEP-26-NG
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Seamless, welded, double-walled hood provides excellent internal heat retention
  • Two stainless steel U-burners produce 20,000 BTUs of consistent heat output
  • 1/2-inch thick ceramic briquettes evenly distribute heat for uniform cooking
  • Features a stainless steel, spring-assisted lid system for easy opening
Related Departments
Customer Reviews
5
1 reviews
Michael
Oct 27, 2019
Verified Purchaser
Best Replacement
Was This Helpful?
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
View Item
New Arrival!
View Item
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelCast Aluminum
Class
Premium--PremiumPractical
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
American EagleTurboT-SeriesTri-Burn
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
YesNoMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Hose Included
NoNoNoNo
Commercial
NoNoNoYes
Series
26 Inch26 Inch24 InchWHRG4
Number Of Main Burners
2 Burners3 Burners2 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
AvailableNot AvailableNot AvailableOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel--304 Stainless Steel--
Marine Grade
NoNoNo--
Primary Color
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelBlack
Grill Lights
NoneExternalNoneNone
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
NoNoNoNo
Cooking Grid Dimensions
23 1/4 X 18 1/8"24 3/8 X 19 1/4"24 X 18"24 X 15 3/4"
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
24 1/2"--24 1/2"27 1/2"
Cutout Depth
19 3/4"--19 1/2"18"
Cutout Height
9 1/2"--8 1/2"11"
Quick Ship
NoYes--Yes
Total Cooking Capacity
430 Sq. Inches--548 Sq. Inches--
Rotisserie Kit
NoNoAvailableAvailable
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicStainless SteelPorcelain
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelAnodized Aluminum
Rotisserie Burner Btus
No Rear Burner----No Rear Burner
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
430 Sq. Inches608 Sq. Inches432 Sq. Inches433 1/2 Sq. Inches
Ignition Type
Continuous SparkContinuous SparkFlame ThrowerContinuous Spark
Flash Tubes
Smoker
Spring Assisted Hood
YesNoYesNo
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
25.813"26.5"27.875"--
Height
23.125"22.625"22.5"--
Depth
26.313"25"25.875"--