ID # 2911944Model # ALXE-56SZC-NG
This item leaves our warehouse within
3-4 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
  • The dedicated 5,000 BTU smoker burner infuses your food with flavor and allows easy cold smoking
  • Features a spring-assisted hood system for easy lifting
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
Is this grill assembled when deliveredWas This Helpful?
Answers:
Hi Barry. These grills arrive mostly assembled.
Asked by Barry | Answered by Joey, BBQGuys Expert
Question:
The grill states it is 56". What is total length & depth of cooking area and of complete unit?Was This Helpful?
Answers:
Asked by Bob | Answered by BBQ Griller
Compare Similar Items
Current Item
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Rebate
View Item
View Item
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredAvailableAvailable
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ALXE--AIPGAIPG
Configuration
FreestandingFreestandingFreestandingFreestanding
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsYesYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Pre-AssembledSome Assembly RequiredPre-AssembledPre-Assembled
Hose Included
NoYesNoNo
Commercial
NoYesYesYes
Series
56 Inch42 Inch42 Inch36 Inch
Marine Grade
NoNoNoNo
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesYes
Side Shelves
YesYesYesYes
Side Shelf Material
On Wheels
Quick Ship
YesNo----
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneBluetooth OnlyBluetooth Only
Total Cooking Capacity
1124 Sq. Inches--987 Sq. Inches888 Sq. Inches
Rotisserie Kit
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
18-SR Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicRadiant GlassRadiant Glass
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"38 X 20"37 3/4 X 19"31 3/4 X 19"
Heat Zone Separators
NoYesNoNo
Main Grilling Area
707 Sq. Inches760 Sq. Inches717 Sq. Inches603 Sq. Inches
Ignition Type
Continuous SparkHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
416 Sq. Inches369 Sq. Inches270 Sq. Inches225Sq. Inches
Flash Tubes
Smoker
Total Side Burner Btus
20000------
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogAnalogDigitalDigital
Width
80.0625"66.19"48.00"41.00"
Height
51.1875"62.98"58.00"58.00"
Depth
28.25"29.64"32.00"32.00"