ID # 2911936Model # ALXE-56R-NG
Rebate
FREE Accessory with the purchase of ANY Alfresco Grill
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
3-4 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Special Order - Non Stocked Item
  • The dedicated 5,000 BTU smoker burner infuses your food with flavor and allows easy cold smoking
  • Features a spring-assisted hood system for easy lifting
Warranty
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
Is this grill assembled when deliveredWas This Helpful?
Answers:
Hi Barry. These grills arrive mostly assembled.
Asked by Barry | Answered by Joey, BBQGuys Expert
Question:
The grill states it is 56". What is total length & depth of cooking area and of complete unit?Was This Helpful?
Answers:
Asked by Bob | Answered by BBQ Griller
Compare Similar Items
Current Item
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
Not AvailableAll InfraredAll InfraredAll Infrared
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ALXEModel D / Model MModel D / Model MModel D / Model M
Configuration
FreestandingFreestandingFreestandingFreestanding
Made In USA
YesNoNoNo
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Pre-AssembledPre-AssembledPre-AssembledPre-Assembled
Commercial
NoNoNoNo
Series
56 Inch------
Side Burner
Side BurnerSear StationSear StationSear Station
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Primary Color
Stainless SteelGrayBlackRed
Grill Lights
Internal / ExternalNoneNoneNone
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNoNoNo
Side Shelves
YesAvailableAvailableAvailable
Side Shelf Material
Stainless Steel------
On Wheels
YesYesYesYes
Quick Ship
NoNoNoNo
Rotisserie Kit
YesYesYesYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
18-SR Stainless SteelCeramicCeramicCeramic
Flame Tamer Material
Ceramic------
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelCast Stainless SteelCast Stainless Steel
Rotisserie Burner Btus
18500------
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"35 2/5 X 17 3/10"35 2/5 X 17 3/10"35 2/5 X 17 3/10"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
770 Sq. Inches612 Sq. Inches612 Sq. Inches612 Sq. Inches
Ignition Type
Continuous SparkContinuous SparkContinuous SparkContinuous Spark
Flash Tubes
Smoker
Total Side Burner Btus
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
80.06"------
Height
51.19"------
Depth
28.5"------