ID # 2911852Model # ALXE-30SZ-NG
Alfresco ALXE 30-Inch Built-In Natural Gas Grill With Sear Zone And Rotisserie - ALXE-30SZ-NG
This item leaves our warehouse within
3-4 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
  • The dedicated 5,000 BTU smoker burner infuses your food with flavor and allows easy cold smoking
  • Features a spring-assisted hood system for easy lifting
Related Departments
Customer Reviews
5
2 reviews
Smitty
Naples, FL
Oct 28, 2023
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Heavy duty stainless. Easy to use. Cooks hot, but that's to be expected, my old DCS did as well.
Was This Helpful?
Richard
Apr 26, 2020
Verified Purchaser
Just as advertised
High quality, smooth operation, works just as advertised.
Was This Helpful?
Questions & Answers
Question:
How favorable is the sear zone Does it sear better than conventional dudeWas This Helpful?
Answers:
Asked by David | Answered by Wesley
Question:
Answers:
Hi Philip. The conventional burners will be perfectly fine for searing.
Asked by Philip | Answered by Wesley
Can you use the optional Fryer/Steamer with the 30" model or is that only usable with the larger grill sizes?Was This Helpful?
Hi Garry. The Alfresco Fryer/Steamer pod works with all Alfresco grills.
Asked by Garry | Answered by Wesley
Asked by Lilwally | Answered by Wesley
Hi Alan. The sear zone on the Alfresco ALXE 30 would be half the grill.
Asked by Alan | Answered by Wesley
Do the knobs have to be pushed in to startWas This Helpful?
Asked by Judy | Answered by Hunter
Compare Similar Items
Current Item
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Number Of Main Burners
2 Burners3 Burners2 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredNot AvailableAvailableNot Available
Class
LuxuryPremiumPremiumPremium
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ALXESeries 7T-SeriesChoice Multi-User
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
No--NoYes
Series
30 Inch36 Inch30 InchCM540
Grill Lights
Internal / ExternalInternalNoneNone
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
Yes--NoNo
Cutout Width
28 1/2"34 1/2"28"32"
Cutout Depth
23"22 3/4"23"19 1/2"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesYesNo
Total Cooking Capacity
542 Sq. Inches--540 Sq. Inches780 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesYesAvailableNo
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
18-SR Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicStainless Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Rotisserie Burner Btus
1500014000No Rear BurnerNo Rear Burner
Cooking Grid Dimensions
27 1/4 X 19"32 1/4 X 20 1/4"27 X 20"30 X 18"
Heat Zone Separators
NoNoNoNo
Main Grilling Area
542 Sq. Inches630 Sq. Inches540 Sq. Inches540 Sq. Inches
Ignition Type
Continuous SparkContinuous SparkContinuous SparkContinuous Spark
Flash Tubes
NoYesYesYes
Smoker
YesYesNoNo
Width
30"41.625"30.06"34.125"
Height
26"24.25"23.45"25.125"
Depth
26.1875"26.625"27.09"25.75"