ID # 2875110Model # EPIH18-242 SS
Vent-A-Hood 42-Inch Euroline Pro Series 550 CFM Island Range Hood - Stainless Steel - EPIH18-242 SS
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
3-4 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Linear design complements the professional style kitchen
  • 42-inch hood has a large, active canopy to maximize air collection
  • Powerful 550 CFM Magic Lung blower offers maximum ventilation with minimal noise
  • SensaSource heat sensor automatically adjusts blower speed with changes in temperature
  • Blower housing snaps apart to easily clean out the collected grease
Current Item
Blower Type
InternalInternalInternalInternal
CFM
Fan Speed
2322
Mounting Type
Island MountWall MountWall MountWall Mount
Hood Style
ChimneyCanopyCanopyCanopy
Collection
Premier Magic Lung------
Voltage
115 Volts120 Volts120 Volts120 Volts
Halogen Lighting
YesYesYesYes
Sones Rating
6------
Hood Depth
30"------
Approved For Outdoor Use
YesYesYesYes
Energy Star Rated
No------
CFM Range
Width
42"72"60"48"
Venting Type
DuctedDuctedDuctedDucted
Height
18"24"18"18"
Depth
30"32"30"30"