ID # 1530047Model # 8800-EC-1056-IM-D-48
ElectriChef Diamond 48-Inch Marine Built-In Electric Grill - 8800-EC-1056-IM-D-48
Questions & Answers
Question:
Answers:
Hi Bryan. Yes, though for best results and the longest life, we reccommend using a grill cover.
Asked by bryan | Answered by Joey, BBQGuys Expert
Compare Similar Items
Current Item
Exterior Material
Stainless SteelStainless Steel
Class
LuxuryLuxury
Fuel Type
ElectricElectric
Collection
Series
DiamondDiamond
Configuration
Built-InBuilt-In
Size
XL (43" And Up)XL (43" And Up)
Primary Color
Stainless SteelStainless Steel
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Made In USA
YesYes
Grill Lights
NoneNone
Cutout Width
49 5/8"48 3/8"
Cutout Depth
24 3/4"24 1/4"
Cutout Height
Quick Ship
NoNo
Hamburger Data
Work Area
NoneNone
Cooking Grid Dimensions
48 X 14"48 X 14"
Marine Grade
YesNo
Cooking Grate Material
Spring Assisted Hood
NoNo
Thermometer
AnalogAnalog
Commercial-Grade Multi-User
Width
48"48"
Height
20"20"
Depth
27.75"27.75"