ID # 1530037Model # 4400-EC-448-IM-D-32
ElectriChef Ruby 32-Inch Dual Marine Built-In Electric Grill- 4400-EC-448-IM-D-32
  • Dual built-in 10 to 60-minute timers for safety
Asked by Louis | Answered by Wesley
Hi my name is David, on the wiring diagram for the 32 in grill it shows a fan, is this an exhaust fan and if so where does it exhaust from. Is it a down draft or will I need to install an overhead ventilationWas This Helpful?
Class
LuxuryPremiumLuxuryPremium
Collection
4400TexanElectricT-Series
Series
RubyTexanEL500Electric
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsYesNo
Cutout Width
33 5/8"28"33"28"
Cutout Depth
16 3/4"18 1/2"17 1/2"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoNo--Yes
Hamburger Data
Work Area
None--None--
Cooking Grid Dimensions
32 X 14"29 1/2 X 10 1/2"30 X 16"27 X 20"
Marine Grade
YesYesNoNo
Commercial-Grade Multi-User
NoNo----
Width
32"29"35"30"
Height
19.13"12.5"28"24"
Depth
19.75"21"24.5"27"