ID # 1530035Model # 4400-EC-448-I-D-32
ElectriChef Ruby 32-Inch Dual Built-In Electric Grill - 4400-EC-448-I-D-32
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
8-12 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Digital controls with built-in 60 minute timer and automatic shut-off
  • 304 grade stainless steel construction for durability and easy maintenance
  • Great for use where gas grills are prohibited
  • Stainless steel cooking grids and removable grease trays for simple cleanup
Questions & Answers
Question:
Do you offer any electric grill / griddle combo units ?Was This Helpful?
Answers:
Asked by Charles | Answered by Wesley
Question:
is this unit rated for interior use?Was This Helpful?
Answers:
Hi Jason. Sorry, but ElectriChef grills are made for outdoor use only.
Asked by Jason | Answered by Wesley
does it needs a special electricas installationWas This Helpful?
Asked by Elizabeth | Answered by Wesley
Asked by Louis | Answered by Wesley
Hi my name is David, on the wiring diagram for the 32 in grill it shows a fan, is this an exhaust fan and if so where does it exhaust from. Is it a down draft or will I need to install an overhead ventilationWas This Helpful?
Asked by Dave | Answered by Joey, BBQGuys Expert
Asked by Ron | Answered by Seth
Compare Similar Items
Current Item
Free Shipping
Leaves Warehouse3-5 Business Days
View Item
Leaves Warehouse10-14 Business Days
View Item
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
LuxuryPremiumLuxuryLuxury
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
Collection
4400TexanElectric4400
Series
RubyTexanEL500Ruby
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Primary Color
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsYesYes
Grill Lights
NoneNoneInternalNone
Cutout Width
33 5/8"28"33"32 1/4"
Cutout Depth
16 3/4"18 1/2"17 1/2"16 1/4"
Cutout Height
Quick Ship
NoNo--No
Hamburger Data
Work Area
None--NoneNone
Cooking Grid Dimensions
32 X 14"29 1/2 X 10 1/2"30 X 16"32 X 14"
Marine Grade
NoYesNoNo
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast AluminumStainless SteelStainless Steel
Spring Assisted Hood
NoNoNoNo
Thermometer
AnalogDigitalAnalogAnalog
Commercial-Grade Multi-User
NoNo--No
Width
32"29"35"32"
Height
19.13"12.5"28"19.13"
Depth
19.75"21"24.5"19.75"